Ön Dişe Dolgu Yapılır mı?

Aralık 7, 2023
d-min

Ön dişler ağızda bulundukları konumdan dolayı çürüme olasılıkları azı dişlerden daha düşüktür ancak diş çapraşıklığı, yetersiz ağız bakımı, fazla şekerli ve asitli yiyecekler ve içecekler ön dişlerin çürüme olasılığını arttırabilir, ayrıca ön dişler yapısından dolayı darbelere karşı azı dişler kadar dayanıklı değil ve maruz kaldıkları darbenin şiddetine göre kırılabilir veya minelerinde çatlak oluşabilir.

Ön diş dolgusu yapımında karşılaşılan en büyük zorluk estetiktir. Yapılan dolgunun rengi ve dokusu dişle birebir uyumlu olmak zorundadır ve bu uyumunu uzun süre korumalıdır.

Ön diş dolgusunda en sık kullanılan malzeme kompozittir. Geçmiş yıllarda Ön diş için kullanılan kompozit ile arka dişler için kullanılan kompozitlerin içeriği farklıydı. Azı dişler için kullanılan kompozitlerde çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklılık ön plandayken ön dişlerde estetik ön plandaydı. Kompozitlerin dayanıklığı arttıkça ışık geçirgenliği ve cilalanma yeteneği azalırdı. Ayrıca ön dişler doğal diş ile uyumu yakalamak için farklı yapıdaki kompozitleri katmanlar halinde kullanmak gerekirdi, bu durum hata payının artmasına ve komplikasyonlara neden olurdu. Ancak günümüzde kompozitler de teknolojik gelişmelerden paylarına düşeni aldılar ve artık sadece tek tip kompozitle hem arka ve hem ön dişlere dolgu yapabiliyoruz. Ön dişlerde tek katman kullanıldığı için hata payı azalmış durumda dolayısıyla komplikasyon riski de azalmıştır.

Kompozit dolgunun kalitesinin yanı sıra hekimin bilgi ve deneyimi sağlıklı bir dolgu için son derece önemlidir. Estetiğin ön planda olmadığı arka dişlerde dişin sağlığını korumak için belli başlı kurallara uyulması uzun ömürlü ve sağlıklı bir dolgu için yeterli olabilir ancak ön diş dolgusunda dişin sağlığının yanı sıra estetik de son derece önemlidir.

Ön dişlerin kendine özgü anatomik yapılarından dolayı arka dişlere göre daha fazla bilgi ve deneyim gerektirir. Ön dişlerin siniri azı dişlerine sinirine göre yüzeye daha yakındır çok kolay hasar görebilir görmezden gelinen sinir hasarı ileride diş kökünde lezyona ve enfeksiyona neden olabilir.

Ön diş dolgusundan dikkat edilmesi gereken bir diğer husus renk seçimidir. Doğal diş renkleri beyazın çok farklı tonlarında olabilir. Dolgunun rengi ile diş rengi arasındaki farklılık hemen göze çarpar. Deneyimli hekimler farklı renk seçimi teknikleri kullanarak işlemden önce hangi renk tonunun dişe uyum sağlayacağını belirleyebilirler.

Diş Dolgular ile ilgi daha fazla bilgi edinmek isterseniz Diş Dolgusu Sayfamızı Ziyaret edebilirsiniz.

Copyright © 2023 Denttera. Tüm Hakları Saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image