Derin Diş taşı Temizliği Nedir?

Aralık 7, 2023
k-min

Derin diş taşı temizliği ve kök düzeltme ya da diş küretajı (deep Cleaning), periodontistler tarafından yapılan bir işlemdir.  Bu tedavi diştaşı ve bakteriyel plak diş etinin altına kadar ilerlediyse yapılan bir işlemdir. Bu tedaviyi gerçekleştirmek için bir periodontoloji uzmanı, fırçalamanın tek başına gideremediği tartarı ve bakteri plağını ortadan kaldırarak kapsamlı bir temizlik gerçekleştirir. Periodontitisli hastalarda sıklıkla uygulanan bu işlem periodontal derin temizlik olarak da bilinmektedir. Kısacası, derin diş temizliği, periodontal ceplerde oluşan tartarı ve plağı çıkardığı bir prosedürdür.

Derin diş taşı temizliği (diş küretajı) ile normal diş temizliği arasındaki fark nedir?

Normal diş taşı temizliği, ağız içinde görünen diş taşlarının temizlendiği önleyici bir tedavidir. Ancak diş eti iltihabı varlığında (periodontitis) bakteri plağı ve diş taşı dişin köküne kadar ilerler. Bu durumda derin temizlik yapılarak kök yüzeyinde biriken ve diş etinin altında olan diş taşlarının derin temizlikle uzaklaştırılması gerekir.

Derin diş taşı temizliği işlemi nasıl yapılır?

Diş taşı temizliği ve kök düzeltme işlemi iki aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşama:

Derin bir diş taşı temizleme prosedürünün ilk aşamasında tedavisi yapılacak olan dişler uyuşturulduktan sonra, plak ve tartarı çıkarmak için özel aletler ve ultrasonik cihazlar kullanılır. Bu ilk aşamada dişler ve kök yüzeylerinde biriken diştaşı ve bakteriyel plak uzaklaştırılır. Derin temizlik işlemi bir veya iki seansta yapılabilir.

İkinci aşama:

Derin diş taşı temizleme prosedürünün ikinci kısmı, dişlerin parlatılmasını, pürüzsüz ve parlak bırakılmasını içerir. Bu aşamada dişler parlatılır ve lekeler giderilir.

Periodontal derin temizliğin etkili olabilmesi için, hastanın ağzının durumunun yeniden değerlendirilmesi ve daha fazla bakteri oluşumunu önlemek için rutin kontrollerin uygulanması gerekir.

Derin diş taşı temizliği ne kadar sürer?

Bir derin temizlik işleminin ne kadar sürdüğü vakanın karmaşıklığına göre değişebilir. Ortalama olarak her seans 30 dk sürebilmektedir.

Derin diş taşı temizliğin faydaları nelerdir?

Derin diş taşı temizliği, tartarı ve bakteri plağını yok ederek ağzın genel sağlığını iyileştirir. Bu tedavi, dişlerin ve diş etlerinin görünümünü iyileştirir ve periodontitis gibi hastalıklara bağlı diş kaybı riskini azaltır. Ayrıca, derin diş temizliğinin bir başka faydası da ağız kokusunu ortadan kaldırmak ve genel sağlığı olumlu yönde etkilemektir.

Copyright © 2023 Denttera. Tüm Hakları Saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image