B1 veya A1 diş Rengi Nedir?

Aralık 7, 2023
j-min

B1 diş rengi, A1 diş rengi, A2 diş rengi gibi terimler gülüş tasarımı yaptıran veya yaptırmak isteyenlerin sık karşılaştıkları terimlerdir. Peki B1,A1 veya A2 diş rengi ne anlama gelir? En beyaz ton B1 mi, A1 mi? Aralarında ne fark var? Bu yazıda gülüş tasarımı veya porselen ve zirkonyum kaplama yapılırken diş rengi seçimi nasıl yapılır ve ve bu renk kodlarının anlamlarını anlatmaya çalıştım.

Diş hekimleri diş rengini belirlemek için renk skalası kullanır. Özellikle ön dişlere işlem yaparken doğru renk seçimi doğal uyumu yakalamak için önemlidir. Her dolgu, porselen ve zirkonyum vs markanın kendi renk skalası var ve başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsak doğru skalayı kullanmamız gerekir. Her skalada farklı renk kodlamaları olabilir ancak dünyada kabul görün ana renk kodlamaları A, B, C, D ve bunların rakamlarla alt segmentlere ayrılmasından oluşur.

Günümüzde en sık kullanılan ve altın standart olarak kabul gören renk skalası VITA firmasına ait VİTA Classical diş rengi skalasıdır. Bu skalada 16 adet farklı tonlara diş rengi tanımlanmıştır ancak estetik beklentilerin artması ile sadece 16 ton hastaların ve hekimlerin beklentisini karşılamamaya başlayınca firmalar onlarca farklı renk tonuna sahip skalalar piyasaya sürmeye başlamıştır. Tespit edilen diş rengi tonları artmasına rağmen yine de diş rengi tonları 4 ana grupta toplanmaya devam ediyor: A, B, C ve D. bu grupların yanında bir de BLEACH renk tonu da skalalarda yer bulmaya başlamıştır.

B1 Diş Rengi Nasıl?

B1 diş rengi VITA Classical renk skalasının en beyaz renk tonudur. B grubu renkleri kırmızı, sarı tonları içerir ve B1, B2, B3 ve B4 olarak dört alt tona sahiptir. B1 bu grubun ve skalanın en açık tonuna işaret eder, B4 ise B grubunun en koyu tonuna sahiptir. Gülüş tasarımında, Zirkonyum, Lamine veya E-Max rengi seçerken en çok B1 diş rengi tercih edilir. Gülüş tasarımında B1 den daha açık bir ton isteniyorsa Bleach renk tonlarından tercih yapmak gerekir.

A1 Diş Rengi Nasıl?

A1 diş rengi VİTA Classical renk skalasının B1 den sonra en açık renk tonu olarak tanımlanabilir. A grubu renk tonu, kırmızı, sarı tonları içerir. A1, A2, A3, A3.5, A4 tonlarından oluşur. Bir çok insanın diş renk tonu A2 ve A3 tonlarına yakındır. Yani A grubu doğal diş tonlarına en yakın renk grubudur. Gülüş tasarımında doğal bir görüntü isteyen hastalar A grubundaki renkleri tercih edebilirler.

Gülüş Tasarımı İçin Hangi Renk Skalasını Tercih Ediyoruz?

Biz Denttera Diş Kliniğinde gülüş tasarımı yaparken öncelikle hastanın beklentilerini gülüş tasarımından beklediği şeyin ne olduğunu belirlemeye çalışıyoruz. Bazı hastaların doğal diş rengi ister bazısı Hollywood gülüş tarzı olan beyaz ton ister. Kliniğimizde tek renk skalasına bağlı kalmayıp bir çok farklı renk skalasından yararlanıyoruz.

Copyright © 2023 Denttera. Tüm Hakları Saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image