En iyi İmplant markası hangisidir? İmplant markaları arasındaki fiyatlar neden faklılık gösterir?

Aralık 7, 2023
e-min

Dünyada Dental İmplant sektörünün gelişmesi ile birlikte bir çok firma implant üretimine ve satışına başlamıştır. Günümüzde 150den fazla implant markası Türkiye’de pazarlanmaktadır. Bu markaların bir kısmı Türkiye’de üretilmekte, bir çoğu da yurtdışından ithal edilmektedir. Ancak  implant  markalarının hepsi aynı kalitede ve standartta değildir. Ankara’da İmplant Diş tedavisi yaptırmadan önce yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

En iyi implant makası hangisi? İmplant seçerken nelere dikkat edilmeli? Yerli implant mi ithal implant mı tercih edilmeli? Bu ve benzeri soruların cevabını vermeden önce biraz implantların yapısından bahsetmek gerekir.

Diş implantları, kaybedilen doğal dişlerin yerine, çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardır. Diş implanları üç ana parçadan oluşmaktadır: çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen implant, Abutment ve porselen diş. Porselen diş veya protez ile çene kemiğinde bulunan implantın bağlantısı abutment ile sağlanır. Temelde implant tasarımları benzer olsa da, implantın kalitesini, canlı dokular ile uyumunu ve uzun dönem başarısını, tasarım farklılıkları, kullanılan alaşımların saflığı ve üretim sürecindeki titizlik belirler.

İmplantlar cerrahi olarak yerleştirildikten sonra kolay kolay değiştirilemezler. Diş İmplantlarının Üretimden kaynaklı herhangi bir sorun, geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Hatalı tasarım ve üretim süreci, dişeti ve kemikte iltihaplanmalara, geri dönüşü olmayan kemik kayıplarına, implant bileşenlerinde kırık ve deformasyona ve sayamadığımız bir çok hasara neden olabilir.

Köklü implant üreticileri tasarımlarını ve üretim süreçlerini mükemmelleştirmek için AR-GE çalışmaları için büyük bütçeler ayrılırlar ve bir çok bilim insanı ve üniversiteler ile işbirliği yaparlar. Ancak bu firmaları sayısı çok azdır. Bir çok firma köklü firmaların tasarımlarını taklit etmeye çalışırlar ancak patent sorunlarından dolayı ancak en az 10 yıllık eski tasarımları kendilerine uyarlayıp üretime başlarlar.

Ülkemizde kullanılan implant markaları ile ilgili bir diğer sorun, ithalatçı ve üretici firmaların satış sonrası desteği ve uzun dönem devamlılığıdır. Bir diş implantı çene kemiğine yerleştirildikten sonra uzun yıllar sağlıklı bir şeklide çene kemiğinde kalması beklenir. Ancak implant sistemleri hassas mekanik parçalardan oluşmaktadır ve yıllar içerisinde abutment ve abutment vidası gibi bazı parçaların değişmesi gerekir. Son yıllarda birçok implant yapan hekimin şikayetçi olduğu konu tedarikçi veya üretici firmanın kapanması ve bunun sonucu yedek parça bulmakta yaşanan sıkıntılardır.

Türkiye’de karşılaşılan bir diğer problem ise merdiven altı üretim ve ülkeye kaçak yollardan getirilen implantlardır. Bu implantlar çene kemiğinde iltihap, çene kemiği erimesi ve bazen de kanser ve tümör gibi genel sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Hangi implantı yaptıracağınıza karar vermeden önce, implantın doğal dişinizin yerini alacağını ve uzun yıllar bedeninizin bir parçası olacağını göz önünde bulundurun. İmplant uygulamalarında en önemli şey hekim ve klinik. İmplant konusunda tecrübeli diş hekimleri ve klinikler her zaman güvenilir implantlar tercih ederler. İmplant yaptıracaksanız En iyi implant markalarını değil en iyi implant yapan hekimleri ve diş klinikleri araştırmalısınız.

Biz Denttera Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde, dünyada en çok bilinen ve kullanılan Straumann ve Bredent gibi kendini kanıtlamış implant markalarını tercih ediyoruz ve implant uygulamasından sonra hastalara implantlarının seri numarasını ve diğer bilgilerini içer ürün sertifikası veriyoruz. Kliniğimizde uyguladığımız implantlar ve ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için 0850 346 7599 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Copyright © 2023 Denttera. Tüm Hakları Saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image