Diş eti iltihabına ne iyi gelir?

Aralık 12, 2019
concept-of-tooth-treatment-and-dental-care-2023-11-27-05-36-16-utc-min (1)

Diş eti iltihabına ne iyi gelir? Evde diş eti iltihabına ne yapabilirim? Karbonat diş eti iltihabına iyi gelir mi? gibi sorulara son günlerde çok sık rastlıyorum. Bu soruların cevabını anlatabilmek için öncelikle diş eti iltihabının neden olduğundan bahsetmem gerekiyor.

Diş eti iltihabı neden olur?

Diş etinin iltihaplanması için bakterilerin diş etine geçmesi ve o bölgede iltihap oluşturması gerekiyor. Tükürüğümüzde normalde çok fazla sayıda bakteri vardır. Bu bakteriler her gün dişlerimizin üzerine yapışır ve eğer ki biz onlara izin verirsek dişte çürük yapabilirler veya diş etlerinde iltihaba sebep olurlar.

Bakteriler diş eti iltihabına nasıl sebep olur?

Her gün dişlerimizin üzerine tükürüğümüzden gelip yapışan bakterileri temizlemekle yükümlüyüz biz. Eğer dişlerimizi doğru bir şekilde temizlemezsek bakterilerin sayısı diş eti kenarında zamanla artış gösterir. Artan bakteriler diş etlerinin şişmesine ve kanamasına sebep olur. Kanama, kızarıklık diş eti iltihabının ilk belirtileridir.

Diş eti iltihabı dişlerime zarar verir mi?

Diş kökleri çene kemiğinin içindedir ve etrafı sağlıklı bir diş eti ile sarılmıştır. Diş etleri iltihaplanınca diş etlerindeki bakteriler çene kemiğine doğru ilerleyebilir. İlerleyen bu bakteriler zamanla diş eti çekilmesine ve çene kemiğinde erimeye sebep olabilir.

Diş eti iltihabına evde ne iyi gelir?

Diş eti iltihabına evde yapılacak en iyi şey, hastalığın ortaya çıkmasını önlemektir. Hastalığı önlemek için ise yapılacak en iyi şey, doğru bir ağız bakımı yapmaktır. Öncelikle doğru bir diş fırçalama çok önemlidir. Her gün tükürüğümüzden dişlerimizin üzerine yapışan bakterileri uzaklaştırmanın en etkin yolu doğru bir fırçalamadır. Fırçalamanın yanı sıra diş ipi yapmak ve gargara yapmak da bakterileri dişler ve diş etlerinin kenarından uzaklaştırmak için önemlidir. Doğru fırçalama ve diş ipi tekniği hakkında mutlaka diş hekiminize danışın.

Diş eti iltihabına karbonat iyi gelir mi?

Diş eti iltihabına sebep olan ana etken bakterilerdir. Karbonat ise bakterileri dişler üzerinden etkin bir şekilde uzaklaştırmak için hem yetersizdir hem yanlış uygulama sonucunda zarar verebilir. Eğer diş eti iltihabı oluştuysa, bir diş eti uzmanı tarafından mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Ankara Diş eti uzmanı tarafından tedavi edildikten sonra, diş hekiminiz sizin için uygun olan en iyi bakım yöntemleri hakkında bilgi verecektir.

Copyright © 2023 Denttera. Tüm Hakları Saklıdır.

bt_bb_section_top_section_coverage_image