Estetik Diş Hekimliği

Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve diş hekimi kontrolleri, sağlıklı dişlerin anahtarıdır. Unutmayın, güzel bir gülümseme sağlıklı bir yaşamın yansımasıdır.

Sağlıklı dişler, sağlıklı bir yaşamın temelidir. Düzenli fırçalama, diş ipi kullanımı ve dengeli beslenme ile diş sağlığınızı koruyun. Diş hekiminizi unutmayın!

bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Estetik Diş Hekimliği

Gülüş Tasarımı veya hollywood Smile Designe son yılların en çok merak edilen ve en çok yapılan estetik uygulamaların başında gelir. Bir çok internet kullanıcısı gülüş tasarımı nedir? gülüş tasarımı için neler yapılıyor? gülüş tasarımı uygulamaları nedir? gibi soruların cevabını merak ediyor. Bu yazımızda gülüş tasarımında kullanılan yöntemler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1. Diş Beyazlatma

Gülüş tasarımının en önemli uygulamalarından biri olanDiş beyazlatma yöntemleri ofis tipi ve ev tipi olarak ikiye ayrılır.

Ofis tipi beyazlatma yöntemi veya lazer ile diş beyazlatma klinikte hekim tarafından uygulanır. Genelde bir uygulama yeterli gelmektedir. Bazen istenilen sonuca ulaşabilmek için 2 hafta araya ile ikinci bir uygulama gerekebilir. Lazer ile diş beyazlatma da diş etleri izole edildikten sonra diş yüzeyine beyazlatma ajanı uygulanır ve özel ışık kullanılarak beyazlatma ajanı aktive edilir. Ofis tipi diş beyazlatma yaklaşık 1 saat sürer.

Ev tipi beyazlatma hasta tarafında evde uygulanır. Hekim tarafından hastaya özel beyazlatma plakları hazırlanır. Hasta beyazlatma ajanını plak içerisine uyguladıktan sonra ağızına yerleştirir ve 45 dakika ila 90 dakika bekletir. Kullanılan beyazlatma ajanına göre 7-14 gün bu uygulama tekrarlanır.

2. Zirkonyum

Dişleri kaplamak için bugüne kadar, altın, metal, porselen çeşitleri gibi birçok malzeme kullanılmıştır. Günümüzde en çok kullanılan malzeme zirkonyumdur. Zirkonyum oldukça dayanıklı bir malzemedir ayrıca estetik biyo uyumluluk açısından tatmin edici sonuçlar verir. Diş kaplamasında zirkonuyum iki şekilde kullanılır. En yaygın kullanım şekli zirkonuyum destekli seramik kaplamalarda alt yapıdır. Yeni teknolojilerin gelişmesi ile artık kaplamaları sadece zirkonyum kullanarak yapabiliyoruz, bu çeşit zirkonyuma Monolitik Zirkonyum ismi verilmektedir. Monolitik Zirkonyum birçok vakada diğer kaplama çeşitlerine göre üstünlük sağlamaktadır.

3. Bonding

Özel Kompozit dolgu maddeleri ve bonding ajanları kullanılarak dişlerin görünüşünü değiştirmek mümkündür. Bonding yöntemi ucuz ve hızlıdır. Genelde tek seansta tedavi tamamlanır. Acısız ve Ağrısıdır, çoğu zaman dişlerde kesim ve aşındırma gerektirmeden mutlu edici sonuç alınır

Bazen sadece birkaç dakika sürecek bir uygulama ile büyük değişimler yaratılabilir. Bonding yöntemi en sık diş aralığı kapatmada kullanılır. Dişlerde herhangi bir kesim yapmadan sadece tek seansta, diş rengine ve dokusuna uygun bir malzeme ile dişe zarar vermeden diş aralığı kapatılır.

Bonding’in bir diğer uygulama alanı lamine yapımıdır. Kompozit lamine ile ekonomik ve hızlı sonuç alınır ancak porselen lamine kadar estetik olmaz.

4. Porselen Lamine

Yaprak diş, yaprak porselen diş gibi isimler ile de bilinen lamine uygulaması, dişlerin formunu ve rengini ve hafif çapraşıklık varlığında kullanılan bir yöntemdir. Gülüş tasarımında en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Lamineler birkaç farkı malzemeden üretilebilmektedir. Kompozit lamine, porselen lamine, E-max lamine, ve zirkonyum lamineler gülüş tasarımında sırasıyla en sık tercih edilen lamine diş çeşitlerdir. Lamine diş veya yaprak diş uygulamasının en büyük avantajı porselen kaplamaların aksine dişlere çok az kesim yapılır veya hiç yapılmaz. En büyük dezavantajları ise dayanıksız olmalarıdır.

5. E – Max

E-max litiyum disiklat camdan üretilen bir porselen türüdür. Işık geçirgenliği diğer porselen çeşitlerine göre fazladır ve dokusu mine dokusuna çok benzer.

Zirkonyum kadar dayanıklı değildir ancak zirkonyuma göre daha estetik sonuçlar verir. genel de ön dişlerde estetik beklentinin yüksek olduğu vakalarda kullanılır.

E-Max porselenin en büyük dezavantajı dayanıksız olmasıdır bu yüzden genelde ön dişlerde kullanılır. E maxi daha dayanıklı hale getirmek için zirkonyumla birleştirilebilir. Zirkonyum destekli e-max estetik ve dayanıklığı bir arada sunar ancak maliyeti diğer çeşitlere göre daha yüksektir.

6. Diş Eti Estetiği

Gülüş tasarımının en önemli parçalarından birisi diş etidir. İyi hızalanmamış , renklenmiş veya gereğinden fazla görünen diş etleri estetiği kötü yönde etkiler. Gülüş tasarımında Diş etini ve dişleri birlikte ele almak gerekir. Bazen simetri sağlamak için bazen dişleri daha büyük göstermek için diş etlerine de müdahale etmek gerekir.

Bazen sadece diş etlerine yapılan küçük müdahaleler insanların gülüşünde büyük değişimlere neden olabilir.

Doktoruuzdan Randevunuzu Alın

Telefon
0312 466 75 99
Email
info@denttera.com

Düzenli diş randevuları, sağlıklı bir gülümseme için önemlidir. Diş hekiminizi yılda en az iki kez ziyaret etmeyi unutmayın.

    Copyright © 2023 Denttera. Tüm Hakları Saklıdır.

    bt_bb_section_top_section_coverage_image